FILMbis.>>Na stole>>Slnko v sieti v rukách laureátov

Jan Švankmajer a jeho priatelia

Plagáty výstavy budú priestory kina zdobiť až do konca februára budúceho roku (2019).

20. ročník Etnofilmu

V dňoch 20. až 23. novembra 2018 sa v Čadci uskutoční jubilejný, 20. ročník filmového festivalu.

Dokument Boli pri tom na Týždni slovenského filmu

V rámci podujatia Týždeň slovenského filmu sa dokument v bratislavskom kine Lumière bude premietať v stredu 11. apríla 2018.

Unavení Michalkovom

Tak som v sobotu večer strávil viac ako dve a pol hodiny pred televíznou obrazovkou, aby som si pozrel film Unavení slnkom 2: Odpor.

Boli pri tom

Bývalí riaditelia Slovenskej televízie v dokumentárnom filme

Dokument prináša originálny kolektívny portrét všetkých ponovembrových riaditeľov Slovenskej televízie a RTVS, divácky atraktívny pohľad na jednotlivé osobností.

Slnko v sieti v rukách laureátov

Odovzdali národné filmové ceny za filmy a výkony roku 2016

Pravdupovediac, veľmi by sa chcelo k titulku článku "Slnko v sieti v rukách laureátov" dopísať: "aspoň niektorých..." Príliž často totiž na slávnostnom galavečeri, ktorý sa konal v piatok 7. apríla v bratislavskej Starej tržnici, ocenenia za najlepšie filmy a tvorivé výkony za rok 2016 preberali náhradníci.

Niektorí víťazi jednoducho neboli prítomní. Kto v tržnici bol a kto chýbal z trojice nominovaných v každej kategórii, je lepšie nezisťovať, ale ku cti niektorých nominovaných slúži, že svojou účasťou v publiku prispeli k významu a prestíže podujatia, aj keď pravdepodobne už vedeli, že ten večer pre nich nebude víťazný. Ale veď napokon, vyznamenaním je predsa už aj samotná nominácia v jednotlivých kategóriách.

Z nominovaných a neocenených sedeli v publiku napríklad Maroš Geišberg (nominovaný za vedľajšiu mužskú úlohu vo filme Červený kapitán), či Dominika Zeleníková-Morávková (nominovaná na hlavnú ženskú úlohu vo filme Pirko).

No a prečo neprišli niektorí víťazi? Niektorí mali pracovné povinnosti: víťazka kategórie najlepšia hlavná ženská úloha Zuzana Mauréry vo filme Učiteľka účinkovala v ten večer v divadelnom predstavení.

Podobne ako Zuzana Kronerová, ocenená v kategórii vedľajšej ženskej role vo filme Červený kapitán. V jej prípade však zahrala šťastná náhoda - a pani Zuzana do Starej tržnice stihla z divadla doraziť práve vo chvíli, keď už náhradníčka kráčala k pódiu. Zožala za to o to väčší potlesk publika.

Prečo však ceny za film Masaryk slovenského producenta Rudolfa Biermanna, oceňovaný v niekoľkých kategóriách, musela opakovane (aspoň tri krát) preberať jeho dcéra, nie je celkom jasné. Vraj pracovné povinnosti...

Isteže, vo filmovej branži nebýva "padla" o štvrtej, lenže tu ide o národné filmové ceny. Nepatrí sa posielať zástupcu, v Prahe na Českých levoch preberal úspešný slovenský producent ocenenie osobne.

Cenu za najlepší dokumentárny film (Para nad riekou) si na galavečeri osobne neprevzal ani Robert Kirchhoff, hoci na raute po udeľovaní sa už v spoločností kolegov štedro usmieval.

Naozaj výstižne situáciu charakterizuje titulok článku Miloša Krekoviča v Denníku N zo soboty 8. apríla: "Koho majú Slnká v sieti zaujímať, ak nezaujímajú víťazov?"

Kto bol ocenený

Udeľovanie národných filmových cien bolo okrem iného vyvrcholením podujatia Týždeň slovenského filmu, ktoré prebiehalo v bratislavskom kine Lumiére od 3. do 9. apríla a v slovenských regiónoch bude v podobe Ozvien týždňa slovenského filmu pokračovať v priebehu apríla a mája 2017.

V jednotlivých kategóriách národných filmových Slnko v sieti cien zvíťazili tieto tituly a tvorivé výkony:

 

Najlepší hraný film

Učiteľka

producenti: Zuzana Mistríková, Ľubica Orechovská, Ondřej Zíma, Jan Prušinovský

 

Najlepší dokumentárny film

Para nad riekou

producent: Robert Kirchhoff

 

Najlepšia filmová réžia

Tomáš Weinreb, Petr Kazda

film: Ja, Olga Hepnarová

 

Najlepší filmový scenár

Petr Jarchovský

film: Učiteľka

 

Najlepší kameramanský výkon

Martin Štrba

film: Masaryk

 

Najlepší filmový strih

Marek Opatrný

film: Masaryk

 

Najlepší filmový zvuk

Viktor Ekrt, Pavel Rejholec

film: Masaryk

Lukáš Kasprzyk

film: Richard Müller: Nespoznaný

 

Najlepšia filmová hudba

Michal Novinski

film: Učiteľka

 

Najlepší architejt - scénograf

Milan Býček

film: Masaryk

 

Najlepšie kostýmy

Katarína Štrbová Bieliková

film: Masaryk

 

Najlepšie masky

Lukáš Král

film: Masaryk

 

Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe

Zuzana Mauréry

film: Učiteľka

 

Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe

Zuzana Kronerová

film: Červený kapitán

 

Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe

Karel Roden

film: Masaryk

 

Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe

Oldřich Kaiser

film: Masaryk

 

Výnimočný prínos slovenskej kinematografii

Rudolf Urc