FILMbis.>>Médium>>Boli pri tom

Jan Švankmajer a jeho priatelia

Plagáty výstavy budú priestory kina zdobiť až do konca februára budúceho roku (2019).

20. ročník Etnofilmu

V dňoch 20. až 23. novembra 2018 sa v Čadci uskutoční jubilejný, 20. ročník filmového festivalu.

Dokument Boli pri tom na Týždni slovenského filmu

V rámci podujatia Týždeň slovenského filmu sa dokument v bratislavskom kine Lumière bude premietať v stredu 11. apríla 2018.

Unavení Michalkovom

Tak som v sobotu večer strávil viac ako dve a pol hodiny pred televíznou obrazovkou, aby som si pozrel film Unavení slnkom 2: Odpor.

Boli pri tom

Bývalí riaditelia Slovenskej televízie v dokumentárnom filme

Dokument prináša originálny kolektívny portrét všetkých ponovembrových riaditeľov Slovenskej televízie a RTVS, divácky atraktívny pohľad na jednotlivé osobností.

Boli pri tom

Bývalí riaditelia Slovenskej televízie v dokumentárnom filme

V pondelok 26. júna 2017 večer odvysielala Dvojka RTVS premiéru časozberného dokumentárneho filmu Boli pri tom.

Filmový dokumentárny projekt je v slovenskom audiovizuálnom prostredí jedinečným tvorivým počinom. Prináša originálny kolektívny portrét všetkých ponovembrových riaditeľov Slovenskej televízie a RTVS, divácky atraktívny pohľad na jednotlivé osobnosti, náčrt ich mentálnej a intelektuálnej dispozície či hodnotové postoje.

Projekt Boli pri tom súčasne divákom pôsobivým spôsobom sprostredkúva spoločensko-politické pozadie vývoja našej krajiny v mimoriadne zaujímavom období od roku 1989 až do súčasnosti.

Ambiciózny autorský projekt skúseného slovenského dokumentaristu, pedagóga, dramaturga a filmového publicistu Tomáša Hučka priniesol túto tému v podobe pútavých rozprávaní jednotlivých aktérov, ale aj v tvorivom zaznamenaní ich súčasných aktivít, vhodne doplnených dobovými archívmi, krátkymi ukážkami televíznej tvorby a produkcie z období, v ktorých verejnoprávne médium viedli.

Ponovembroví riaditelia

V rozhovore v denníku SME (29.6.) Kristína Kúdelová trochu preskúšala pamäť režiséra filmu:

"Viete naspamäť, koľko riaditeľov sme už vlastne mali?

To je dobra otázka. Oficiálne vymenovaných ich bolo trinásť. V medziobdobiach vykonávali dočasne funkciu riaditeľa aj takzvaní štatutári, s nimi by ich bolo viac. No a aby to bolo ešte komplikovanejšie: hovorí sa, že normálne vymenovaným riaditeľom - ale iba na jeden deň - bol divadelný režisér Vladimír Strnisko. A ten vraj o tom ani vôbec nevedel."

V projekte Boli pri tom sa podarilo zaznamenať všetkých bývalých riaditeľov STV a RTVS, ktorí boli menovaní do funkcie od roku 1989 až do roku 2012, teda až do obdobia súčasného manažmentu RTVS:

1. Roman Kaliský 1990 – 1990

2. Peter Zeman 1990 – 1991

3. Marián Kleis 1992 – 1992

4. Peter Malec 1992 –1993

5. Ivan Stadtrucker 1994 – 1994

6. Jozef Darmo 1994 – 1996

7. Igor Kubiš 1996 – 1998

8. Milan Materák 1998 – 2002

9. Richard Rybníček 2003 – 2006

10. Radim Hreha 2006 – 2007

11. Štefan Nižňanský 2008 – 2010

12. Miloslava Zemková 2011 – 2012

13. Václav Mika 2012 - 2017

Politický apetít na televíziu

Rozhovor v SME s režisérom Tomášom Hučkom sa dotkol aj témy "chúťok na televíziu", problematiky ovládnutia a manipulácie, ktoré sa s touto inštitúciou nerozlučne spájajú vlastne už od Novembra 1989.

Tieto tendencie boli žiaľ väčšinou úspešné, v niektorých obdobiach až mimoriadne.

"Všetci doterajší riaditelia sú dôkazom, že do fungovania televízie zasahovali všetky politické strany. Dá sa vôbec robiť rebríček, kedy to bolo lepšie?

Za mečiarizmu sa s televíziou manipulovalo par excellence, ale je pravda, že ani po roku 1998 ju nenechali celkom na pokoji. To, že Milan Materák nedostal v čase Dzurindovej vlády podporu na väčšie zmeny znamená, že nenapĺňal jej predstavy. Keď kulminovali excesy moci, riaditelia sa najčastejšie menili. Neustále sa hľadal človek, čo by šiel politikom poruke.

Napríklad, keď po únose Michala Kováča ml. vrcholil spor medzi premiérom a prezidentom, v spolupráci s SIS vznikli tri kazety s výpoveďami utajených svedkov. Spomínali sa tam mená Oskara Fegyveresa a Róberta Remiáša a padali rôzne obvinenia. Jozef Darmo vraví, že prvá sa odvysielala bez jeho vedomia - a keď s tým prejavil nesúhlas, zvyšné dve už odvysielal ďalší riaditeľ (Igor Kubiš, pozn. red).

Václav Mika bol zatiaľ jediným riaditeľom, ktorý v televízii vydržal celé funkčné obdobie. Ako sa mu to podarilo?

Nad tým som rozmýšľam, vravel som si, konečne dostali rozum! Ukázalo sa však, že ho mali len chvíľu. Nakoniec s ním bol premiér nespokojný, chcel na poste riaditeľa zmenu a aj ju dosiahol. Má predčasné Vianoce. Možno je dobre, ak žiadny riaditeľ nemá vyárendované kreslo, ale aj stabilizácia je nejaká hodnota. Najmä vzhľadom na to, že televíziu celý čas sprevádzala neistota. Václav Mika dostal priestor pracovať - a to je presne to, čo televízia potrebuje.“

Dokument v televíznom archíve

Film Boli pri tom je po odvysielaní na Dvojke dostupný aj v televíznom archíve na webe RTVS.

Môžete si predtým pozrieť tiež upútavky dokumentu Boli pri tom. RTVS promovala vysielanie filmu na Dvojke touto upútavkou:

Koproducent RTVS, produkčná spoločnosť Filmbis, s.r.o. priniesla svoju webovú upútavku:

Článok využíva informácie Tlačovej správy RTVS k televíznej premiére dokumentu, ako aj fragmenty z rozhovoru Kristíny Kúdelovej s autorom v denníku SME z 29.6.2017: "Žiadny z nich to neľutuje. Bývalí riaditelia televízie sa vyspovedali."

Foto: FILMBIS.