FILMbis.>>Na stole>>Dokument Boli pri tom na Týždni slovenského filmu

Jan Švankmajer a jeho priatelia

Plagáty výstavy budú priestory kina zdobiť až do konca februára budúceho roku (2019).

20. ročník Etnofilmu

V dňoch 20. až 23. novembra 2018 sa v Čadci uskutoční jubilejný, 20. ročník filmového festivalu.

Dokument Boli pri tom na Týždni slovenského filmu

V rámci podujatia Týždeň slovenského filmu sa dokument v bratislavskom kine Lumière bude premietať v stredu 11. apríla 2018.

Unavení Michalkovom

Tak som v sobotu večer strávil viac ako dve a pol hodiny pred televíznou obrazovkou, aby som si pozrel film Unavení slnkom 2: Odpor.

Boli pri tom

Bývalí riaditelia Slovenskej televízie v dokumentárnom filme

Dokument prináša originálny kolektívny portrét všetkých ponovembrových riaditeľov Slovenskej televízie a RTVS, divácky atraktívny pohľad na jednotlivé osobností.

Dokument Boli pri tom na Týždni slovenského filmu

Celovečerný dokumentárny film v programe prehliadky

Po tom, čo sa koncom júna 2017 vo vysielaní Dvojky RTVS predstavila skrátená, hodinová verzia dokumentu Boli pri tom, budú mať onedlho diváci príležitosť vidieť aj plnohodnotnú, celovečernú verziu filmu.

V rámci podujatia Týždeň slovenského filmu, ktoré sa v bratislavskom kine Lumière bude konať od 9. až do 15. apríla 2018.

Deväťdesiatminútový dokument o trinástich bývalých riaditeľoch Slovenskej televízie, resp. RTVS, ktorí toto médium riadili v časovom oblúku od roku 1989 až do leta roku 2017, uvedú v programe prehliadky v stredu 11. apríla o 16.30.

Film prináša nielen portréty jednotlivých vrcholových manažérov, ich spomienky a postoje v minulosti aj v súčasnosti, ale je zároveň aj impozantnou dokumentárnou freskou nášho spoločenského vývoja počas takmer troch desaťročí.

Dokumenty v programe prehliadky

Prehliadka v priebehu celého týždňa prinesie priehršť slovenských hraných, dokumentárnych a animovaných filmov, ktoré mali v minulom roku svoju premiéru.

Viaceré z uvedených titulov sú nominované aj v jednotlivých kategóriách národnej filmovej ceny Slnko v sieti, pričom slávnostné vyhlásenie výsledkov sa tento rok premiérovo uskutoční ešte pred Týždňom slovenského filmu - večer 6. apríla 2018 - od čoho si organizátori sľubujú väčší divácky záujem práve o ocenené filmy.

Ale záujem si nepochybne zaslúžia aj mnohé diela, ktoré nakoniec sošku Slnka v sieti nezískajú, a nepochybne aj filmy, ktoré neboli ani nominované.

Aj film Boli pri tom (rež. Tomáš Hučko) bol do súťaže o národnú filmovú cenu prihlásený, v hlasovaní však akademici uprednostnili iné tituly: Mečiar (rež. Tereza Nvotová), Diera v hlave (rež. Robert Kirchhoff) a Ťažká duša (rež. Marek Šulík).

Týždeň slovenského filmu ich ponúka vo svojom programe v zostave ďalších do súťaže prihlásených, no nenominovaných dokumentov: Bars dobrý film (rež. Ján Stračina), Červená (rež. Olga Sommerová), Desať rokov lásky (rež. Adam Hanuljak), Hotel Úsvit (rež. Mária Rumanová), Vábenie výšok (rež. Pavol Barabáš), Varga (rež. Soňa Maletzová).

Zostavu minuloročných dokumentov navyše v programe prehliadky dopĺňajú aj tituly, ktoré do súťaže o národnú cenu prihlásené neboli, no dotvárajú celkový obraz o slovenskej (resp. zahranično - koprodukčnej) dokumentárnej produkcii v minulom roku.

Týždeň slovenského filmu teda uvedie aj filmy Svet podľa Daliborka (rež. Vít Klusák), Vlk z Královských Vinohrad (rež. Jan Němec) a Sprisahanie šedej rasy (rež. Maroš Berák).

Na rovnakej štartovej čiare - pred divákmi

Nech už na slávnostnom večeri dopadne zverejnenie výsledkov hlasovania v kategórii najlepší dokumentárny film akokoľvek, v kinosálach Týždňa slovenského filmu sa všetky tituly programu postavia na rovnakú štartovú čiaru. Kvalitu a hodnotu, prípadne aj nedostatky všetkých predvádzaných dokumentov budú mať príležitosť ooceniť samotní diváci. Vo svojich verdiktoch môžu byť dokonca aj prísnejší, ako hlasujúci akademici, uvidíme.

Čas uvedenia jednotlivých dokumentov nájde záujemca v podrobnom programe podujatia.