FILMbis.>>Na stole>>Kamera 2019

Jan Švankmajer a jeho priatelia

Plagáty výstavy budú priestory kina zdobiť až do konca februára budúceho roku (2019).

20. ročník Etnofilmu

V dňoch 20. až 23. novembra 2018 sa v Čadci uskutoční jubilejný, 20. ročník filmového festivalu.

Dokument Boli pri tom na Týždni slovenského filmu

V rámci podujatia Týždeň slovenského filmu sa dokument v bratislavskom kine Lumière bude premietať v stredu 11. apríla 2018.

Unavení Michalkovom

Tak som v sobotu večer strávil viac ako dve a pol hodiny pred televíznou obrazovkou, aby som si pozrel film Unavení slnkom 2: Odpor.

Boli pri tom

Bývalí riaditelia Slovenskej televízie v dokumentárnom filme

Dokument prináša originálny kolektívny portrét všetkých ponovembrových riaditeľov Slovenskej televízie a RTVS, divácky atraktívny pohľad na jednotlivé osobností.

Kamera 2019

Ceny za najlepšie kameramanské výkony

Profesná organizácia Asociácia slovenských kameramanov má 34 riadnych a 13 čestných členov všetkých generácií, od debutantov až po najstarších kameramanov. Každé dva roky organizuje súťažné podujatie Kamera, ktorého zmyslom je oceniť najlepšie profesné výkony.

Na jeseň v roku 2019 sa uznanie tvorcom filmového obrazu prisudzovalo celkom v deviatich kategóriách. Okrem špeciálnych cien - za celoživotné dielo a za technologický prínos - honorovala porota kameramanské výkony týmito oceneniami: Cena za najlepší študentský film, Cena za krátky hraný film, Cena za videoklip, Cena za reklamu, Cena za televízny seriál, Cena za dokumentárny film a Hlavná cena, za celovečerný hraný film.

Do súťaže bolo celkovo prihlásených 133 audiovizuálnych diel, z toho 18 celovečerných hraných filmov, 21 dokumentárnych filmov, päť krátkych filmov, 12 televíznych seriálov, 23 študentských filmov, 39 reklám, 15 hudobných videoklipov.

Víťazov určila medzinárodná odborná porota v takomto zložení: predsedom bol americký kameraman Steve Gainer a ďalším zahraničným členom bol argentínsky kameraman Federico Cesca.

Zostavu jury tvorili aj vybraní slovenskí kameramani Richard Žolko, Tomáš Stanek a Martin Chlpík. Porota laureátov vyberala z tých nominácií, ktoré vyplynuli z hlasovania v prvom kole súťaže, zúčastnili sa na ňom všetci riadni i čestní členovia Asociácie.

Sviatočný deň a večer slovenskej kamery

V stredu 27. novembra 2019 sa v bratislavskom Kine Lumière konal sviatok slovenských kameramanov. Už popoludní zaplnili záujemcovia menšiu kinosálu, aby si vypočuli diskusiu s názvom Povolanie: kameraman, kameramanka. Živej debaty, ktorú moderoval režisér Martin Šulík, sa zúčastnili známi slovenskí tvorcovia filmového obrazu.

Za najstaršiu generáciu sa k slovu dostal doyen profesie Stanislav Szomolányi a sekundoval mu rovnako skúsený Igor Luther. Zástupcami strednej generácie v diskusii boli Ivo Miko a Tomáš Juríček. Najmladšiu generáciu a ženské pohlavie reprezentovala Denisa Buranová.

Podvečer bola v priestoroch kina vernisáž výstavy fotografií študentov Ateliéru kameramanskej tvorby FTF VŠMU v Bratislave, no a večer nasledovala hlavná udalosť dňa: slávnostné udeľovanie cien za najlepšie kameramanské výkony Kamera 2019. V preplnenej najväčšej sále prebralo ocenenie celkom deväť laureátov.

Laureáti

Hlavnú Cenu Kamera 2019 získala Denisa Buranová za film Ostrým nožom. Prevzala ju z rúk herca Attilu Mokosa a predsedu medzinárodnej poroty Steve Gainera. V kategórii dokumentárny film ocenili Juraja Mravca a jeho dokument Stratený domov, ktorý nakrúcal v irackom meste Mosul. Cenu mu odovzdal režisér Dušan Hanák. V kategórii televízny seriál porota najvyššie ohodnotila kameru Tomáša Juríčka v seriáli Mária Terézia.. Tvorca ocenenie prevzal z rúk scenáristu Mareka Leščáka.

Kameraman Michal Babinec prevzal dve ocenenia. V kategórii krátky film vyhral so snímkou Flora, cenu mu odovzdal hudobný skladateľ Michal Novinsky. V kategórii audiovizuálna reklama mu za Heroes of Today odovzdal cenu režisér Juraj Johanides. Ocenenie za hudobný videoklip patrí Dušanovi Husárovi za Son Lux -Yesterday's Wake, prevzal si ho z rúk výtvarníka Ondreja Rudavského. Za najlepšiu kameru v študentskom filme si cenu z rúk Mareka Šulíka prevzal Oliver Záhlava za snímku Pura Vida.

Cenu za technologickú inováciu z rúk Ivana Puťoru prevzal Vladislav Struhár a Cena za celoživotné dielo bola udelená filmovému a televíznemu kameramanovi Richardovi Krivdovi. Odovzdali mu ju prezident Slovenskej asociácie producentov v audiovízii (SAPA) Marian Urban a prezident Asociácie slovenských kameramanov Lukáš Teren.

Vo štvrtok 28. novembra pokračovalo dvojdňové podujatie najprv popoludňajším masterclass amerického kameramana Steve Geinera.

Podvečer a večer sa v Kine Lumière premietli vybrané filmy laureátov: dokument Posledný portrét, ktorý kamerou nakrútil nositeľ ocenenia za celoživotné dielo Richard Krivda. Ďalej víťazný film v kategórii dokumentov, snímku Stratený domov Juraja Mravca. A napokon celovečerný hraný film Ostrým nožom, ktorý nasnímala Denisa Buranová.

Asociácia slovenských kameramanov vyhlasuje súťaž o najlepšie profesné výkony od roku 1999, raz za dva roky, s cieľom podporiť a motivovať zvyšovanie kvality profesie kameramana a prispieť tak k pozdvihnutiu profesionálnej úrovne audiovizuálnej tvorby na Slovensku.

Tomáš Hučko, november 2019

Článok čerpá informácie aj z PR zdrojov ASK