FILMbis.>>Festival>>Kino na granicy/Kino na hranici 2016

Jan Švankmajer a jeho priatelia

Plagáty výstavy budú priestory kina zdobiť až do konca februára budúceho roku (2019).

20. ročník Etnofilmu

V dňoch 20. až 23. novembra 2018 sa v Čadci uskutoční jubilejný, 20. ročník filmového festivalu.

Dokument Boli pri tom na Týždni slovenského filmu

V rámci podujatia Týždeň slovenského filmu sa dokument v bratislavskom kine Lumière bude premietať v stredu 11. apríla 2018.

Unavení Michalkovom

Tak som v sobotu večer strávil viac ako dve a pol hodiny pred televíznou obrazovkou, aby som si pozrel film Unavení slnkom 2: Odpor.

Boli pri tom

Bývalí riaditelia Slovenskej televízie v dokumentárnom filme

Dokument prináša originálny kolektívny portrét všetkých ponovembrových riaditeľov Slovenskej televízie a RTVS, divácky atraktívny pohľad na jednotlivé osobností.

Kino na granicy/Kino na hranici 2016

Plnoletá filmová prehliadka v Cieszyne/Českom Těšíne

18. ročník filmovej prehliadky Kino na granicy/na hranici sa konal od 28. apríla do 3. mája 2016 v Cieszyně a v Českom Těšíně.

Na prvý pohľad to boli osemnástiny dosť skromné, ani torta nebola... Lenže väčšine fanúšikom filmu obligátna sladkosť ani sprievodné oslavy podujatia vôbec nechýbali, v Cieszyne/Českom Těšíne si totiž na ceremónie naozaj nepotrpia, tu sa totiž „oslavuje“ film! A počtom premietnutých diel (vyše stovka), množstvom zaujímavých hostí a v neposlednom rade počtami divákov to bol tento rok sviatok skutočne veľkolepý. Napokon, sprievodné podujatia (koncerty, diskusie, prezentácie kníh), na ktorých bolo dostatok príležitostí sa navzájom stretnúť, porozprávať sa, možno v určitom zmysle chápať ako narodeninovú party…

Za osemnásť rokov trvania sa tešínska prehliadka rozrástla do počtom titulov bohatého, tematicky a žánrovo pestrého podujatia s množstvom tradičných i špeciálnych sekcií, ale to hlavné, kvôli čomu sa v roku 1999 festival zrodil, pretrváva dodnes. Motívom Kina na hranici bol od začiatku predovšetkým zájem o aktuálne filmové dianie u susedov, Poliakov jednoducho zaujímali filmy Čechov, recipročne je prehliadka dobrou príležitosťou spoznať nové poľské filmy.

Celkom prirodzene sa postupne do profilu podujatia pripája prehliadka slovenských kinematografických noviniek a vítaným spestrením sú aj vybrané maďarské filmy – Maďarský element. V Cieszyne/Českom Těšíne vládne skutočne višegrádska atmosféra.

18. ročník už tradične otvoril slávnostný večer v cieszynskom Divadle Adama Mickiewicza, v rámci ktorého premietli posledný film nedávno zosnulého, vo francúzsku pôsobiaceho režiséra Andrzeja Żuławského Kozmos (Kosmos), voľnú adaptáciu rovnomennej knihy Witolda Gombrowicza.

Prestupy a perspektívy

Prehliadku už niekoľko sezón pripravuje osvedčený tím nadšencov, s neúnavnou Jolou Dygoś sťaby riadieľkou na čele mančaftu. V zostave však v tomto roku nastáva významná zmena, jeden z dvojice programových riaditeľov (prehliadka má programových riaditeľov dvoch – poľského a českého) Maciej Gil, ktorý dlhodobo a úspešne zastával túto funkciu, zostavu opúšťa, nahradil ho známy filmový kritik a publicista Łukasz Maciejewski. Za českú stranu programovým riaditeľom naďalej zostáva Martin Novosad.

Na prvý pohľad sa personálna výmena zatiaľ nijako významne nepodpísala na zmene orientácie prehliadky, rešpektujú sa overené "cnosti", dramaturgia festivalu napĺňa tradičné krédo podujatia – oboznámiť záujemcov s aktuálnym kinematografickým dianím v rámci nepísaného "višegrádskeho filmového paktu" a pripomenúť v retrospektívach a tematických sekciách tiež hodnoty uplynulého kinematografického snaženia.

V budúcnosti pravdaže pokusy o inovácie nie sú vylúčené a nemali by byť a priori zavrhované. Najmä keď sa popri zmenách podarí zachovať aj všetko to, čo doteraz spoluvytváralo jedinečnú hodnotu a atmosféru prehliadky Kino na granicy/Kino na hranicy. Skĺbiť staré s novým určite nie je nemožné.

Šesťdňový filmový maratón sa skončil tradične 3. mája, v poľský štátny sviatok (konanie prehliadky zakaždým spadne na tzv. poľský dlhý víkend, prvého a tretieto mája sú sviatky, logicky voľno je aj druhého). Tešíme sa na ročník nasledujúci!