FILMbis.>>Festival>>Febiofest 2015

Jan Švankmajer a jeho priatelia

Plagáty výstavy budú priestory kina zdobiť až do konca februára budúceho roku (2019).

20. ročník Etnofilmu

V dňoch 20. až 23. novembra 2018 sa v Čadci uskutoční jubilejný, 20. ročník filmového festivalu.

Dokument Boli pri tom na Týždni slovenského filmu

V rámci podujatia Týždeň slovenského filmu sa dokument v bratislavskom kine Lumière bude premietať v stredu 11. apríla 2018.

Unavení Michalkovom

Tak som v sobotu večer strávil viac ako dve a pol hodiny pred televíznou obrazovkou, aby som si pozrel film Unavení slnkom 2: Odpor.

Boli pri tom

Bývalí riaditelia Slovenskej televízie v dokumentárnom filme

Dokument prináša originálny kolektívny portrét všetkých ponovembrových riaditeľov Slovenskej televízie a RTVS, divácky atraktívny pohľad na jednotlivé osobností.

Febiofest 2015

Slávnostné otvorenie 22. ročníka festivalu

V prvý jarný deň, 20. marca 2015 otvorili v bratislavskom kine Lumière už 22. ročník medzinárodného filmového festivalu Febiofest.

Zrejme s ohľadom na počet pozvaných hostí a kapacitu veľkej kinosály kina sa slávnostné otvorenie konalo „nadvakrát“. Takmer paralelne, iba s malým časovým posunom, sa festival otváral vo veľkej sále K1 i v malej K2. Úvodné slovo v oboch sálach predniesol riaditeľ festivalu Peter Dubecký a dupľovane sa predstavil aj nový umelecký riaditeľ Přemysl Martinek, (distribútor, dramaturg medzinárodných filmových prehliadok a seminárov a filmový publicista).

Súčasťou otvorenia bolo aj slávnostné odovzdanie výročných cien Asociácie slovenských filmových klubov za rok 2014. Pravda, svedkami odovzdávania mohli byť len diváci vo veľkej kinosále, asi by bolo naozaj smiešne rozdané ceny odovzdávať opakovane...

Z tlačovej správy Febiofestu k oceňovaniu vyberáme: výročné ceny ASFK boli udelené už po siedmykrát v histórii, rozdávali sa v týchto kategóriách: Najlepší filmový klub, Najlepší klubový film, Prínos svetovej kinematografii a Prínos slovenskej kinematografii a klubovému hnutiu. O tom, kto ziska ocenenie vo forme skleneného kotúča z dielne slovenského výtvarníka Pala Macha, rozhodujú každoročne hlasovaním zástupcovia 50 filmových klubov v SR.

Najlepším filmovým klubom za rok 2014 sa stalo Kino Lumière v Bratislave. Filmy si sem minulý rok prišlo pozrieť viac ako 65 000 divákov.

Cenu za Najlepší klubový film získal poľský film Ida Paweła Pawlikowskeho. Výročnú cenu ASFK za prínos svetovej kinematografii si osobne prebral obľúbenec režiséra Jima Jarmuscha Isaach de Bankolé ktorý je aj hlavným predstaviteľom otváracieho filmu 22. ročnika MFF FEBIOFEST – slovensko-maďarskeho westernu Mirage Szabolcsa Hajdu. Isaach de Bankolé si doteraz zahral vo viac ako 50 filmoch, pričom najznámejšie sú jeho úlohy v snímkach Casino Royale, Miami Vice, Káva a cigarety alebo Kalvária.

Za prínos slovenskej kinematografii a klubovému hnutiu sa rozhodla Asociácia slovenských filmových klubov venovať cenu režisérovi a scenáristovi Eduardovi Grečnerovi. Nakrútil filmy ako Nylónový mesiac, Drak sa vracia, Pozemský nepokoj alebo Jaškov sen. Cenu si prevzal osobne.

V texte boli využité informácie tlačovej správy Febiofestu.