FILMbis.>>Na stole>>Supermarketový literárno - filmový panteón

Jan Švankmajer a jeho priatelia

Plagáty výstavy budú priestory kina zdobiť až do konca februára budúceho roku (2019).

20. ročník Etnofilmu

V dňoch 20. až 23. novembra 2018 sa v Čadci uskutoční jubilejný, 20. ročník filmového festivalu.

Dokument Boli pri tom na Týždni slovenského filmu

V rámci podujatia Týždeň slovenského filmu sa dokument v bratislavskom kine Lumière bude premietať v stredu 11. apríla 2018.

Unavení Michalkovom

Tak som v sobotu večer strávil viac ako dve a pol hodiny pred televíznou obrazovkou, aby som si pozrel film Unavení slnkom 2: Odpor.

Boli pri tom

Bývalí riaditelia Slovenskej televízie v dokumentárnom filme

Dokument prináša originálny kolektívny portrét všetkých ponovembrových riaditeľov Slovenskej televízie a RTVS, divácky atraktívny pohľad na jednotlivé osobností.

Supermarketový literárno - filmový panteón

Zálohované pivné fľaše a recyklovaní Hrabal s Menzlom

Od pondelka, 13. februára (2017) si zákazníci môžu v jednom zo supermarketov kúpiť zaujímavú zostavu produktov. V predstihu o ňom informuje tradičný leták obchodu.

Pestrofarebný obal s výrazným nápisom (vlastne s jeho prvou časťou) "Postřižinské" (trochu nižšie je doplnený skromnejším: "Speciály"), ako aj štylizovaný portrét Bohumila Hrabala možno na chvíľu zákazníka mätú, čo sa mu to vlastne v úhľadnej krabičke ponúka? Ide samozrejme o pivo, o desať pollitrových fľašiek pivovaru Nymburk spol. s r.o.

Balenie obsahuje tri značky pivovaru: Něžný barbar, 13° polotmavé pivo nesie meno požičané z Hrabalovej knižky,13° pivo Bogan, ktoré je pomenované podľa skautskej prezývky spisovateľa a 14° Svátečný speciál, ktorý sa vraj varí na Vianoce a Veľkú noc - tak teraz ho dostať aj na Valentína...

Darčeky pre konzumentov piva

Fľaška piva vyjde za takmer 60 centov. Sú na trhu aj lacnejšie, ale aj drahšie značky. Lenže balenie obsahuje ešte i darček - fľašový otvárač! Informuje o tom výrazný nápis a obrázok na prednej strane krabice.

Už menej je z letákovej informácie jasné, že kúpou boxu dostanete k pivnej zásobe ešte čosi, čo s pivom tak bezprostredne nesúvisí, ale s Hrabalom áno. V boxe nájdete ešte jeden darček, nápis na boku krabice hovorí jasnou rečou, že ide o porciu kultúry!

Nie, nie je pribalená žiadna Hrabalova knižka, ale DVD s filmom Jiřího Menzla Obsluhoval jsem anglického krále z roku 2006, ktorý režisér nakrútil na motívy Hrabalovej rovnomennej novely. Ktovie, prečo medzi postřižinským pivom nenájde zákazník iný Menzlov film - Postřižiny (1980), ktorý vznikol taktiež na motívy Hrabalovej literatúry? Ale budiž.

Recyklácia...

Navštíviac webovú stránku výrobcu (piva) zistíme, že s marketingovým konceptom, viažucim sa k osobe Bohumila Hrabala a k jeho literárnemu dielu, pracuje pivovar koncepčne. Spojenie autora a jeho literatúry so zlatistým mokom je prepracované a premieta sa aj do rôznych sprievodných podujatí a akcií výrobcu. Napokon, prečo nie? Bývajú aj hrubozrnšie formy podpory predaja.

Ponúkaná kolekcia napokon nie je celkom bez zmyslu: pribaleným otváračom si otvoríte jedno z pív a v prehrávači si pustíte film. Popíjate pivečko, konzumujete pri tom filmový príbeh.

Aj keď... možno by si slávny literárny autor zaslúžil aj dôstojnejšie miesto, kde by sme si ho pripomenuli, ako na krikľavej krabici od piva.

Ale ani Menzlov zatiaľ posledný zrealizovaný film, ktorý tak trochu bledne popri vydarenejších hrabalovských adaptáciách, si takýto recyklačný osud hádam celkom nezaslúži.

Keď všetky fľašky vypijete - asi nie na jedno posedenie, počas Menzlovho filmu (ale napokon, to je na konzumentovi...) - možno prázdne fľašky odnesiete naspäť do supermarketu, vrátia vám totiž za ne zálohu vo výške 1,30 eura.

DVD s filmom vracať nemusíte, recyklácia sa naplnila, Obsluhoval jsem anglického krále vám zostane.