FILMbis.>>Na stole>>Slnko v sieti za rok 2018

Jan Švankmajer a jeho priatelia

Plagáty výstavy budú priestory kina zdobiť až do konca februára budúceho roku (2019).

20. ročník Etnofilmu

V dňoch 20. až 23. novembra 2018 sa v Čadci uskutoční jubilejný, 20. ročník filmového festivalu.

Dokument Boli pri tom na Týždni slovenského filmu

V rámci podujatia Týždeň slovenského filmu sa dokument v bratislavskom kine Lumière bude premietať v stredu 11. apríla 2018.

Unavení Michalkovom

Tak som v sobotu večer strávil viac ako dve a pol hodiny pred televíznou obrazovkou, aby som si pozrel film Unavení slnkom 2: Odpor.

Boli pri tom

Bývalí riaditelia Slovenskej televízie v dokumentárnom filme

Dokument prináša originálny kolektívny portrét všetkých ponovembrových riaditeľov Slovenskej televízie a RTVS, divácky atraktívny pohľad na jednotlivé osobností.

Slnko v sieti za rok 2018

Ocenenia pre filmy a výkony uplynulého roka

V piatok večer 5. apríla 2019 rozdali v bratislavskej Starej tržnici Národné filmové ceny. Ceny udeľovala Slovenská filmová a televízna akadémia za najkvalitnejšie filmy a tvorivé výkony minulého roka.

Nominácie i konečné výsledky - ocenenia sú výsledkom hlasovania slovenských filmových akademikov. Najlepší film roku 2018 vyberali v kategórii hraného, dokumentárneho a animovaného filmu.

Okrem toho sa oceňovali aj jednotlivé tvorivé výkony, predovšetkým najlepšia filmová réžia, kamera, strih, zvuk, scenár, kostýmy, masky, hlavné i vedľajšie herecké úlohy a ešte niektoré ďalšie výkony.

Celý priebeh slávnostného večera vysielala v priamom prenose na Jednotke RTVS

Víťazné filmy, ocenené výkony

Film Tlmočník získal cenu Slnko v sieti za najlepší hraný film.

Patria mu aj sošky v kategóriách najlepšia réžia pre Martina Šulíka, najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe pre Jiřího Menzel a Petra Simonischeka za roly Aliho a Georga.

Tlmočník získal aj cenu za najlepší scenár pre Martina Šulíka a Mareka Leščáka, najlepšiu filmovú hudbu pre Vladimíra Godára a najlepší kameramanský výkon Martina Štrbu. Celkovo získal Tlmočník šesť cien z dvanástich nominácii.

Dve sošky Slnko v sieti zo štrnástich nominácii premenila snímka Toman režiséra Ondřeja Trojana.

Získala ceny v kategóriách najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe, ktorý predviedla Kristína Boková za rolu Milady Třískalovej a najlepšie kostýmy pre Katarínu Štrbovú Bielkovú.

Dve ceny získal aj film Hmyz v kategórii najlepší architekt – scénograf Jan Švankmajer a Václav Švankmajer a najlepší filmový zvuk si odniesol Ivo Špalj.

Marián Geišberg bol ocenený in memoriam za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe za rolu Špilka vo filme Čertovské pero, ktorý režíroval Marek Najbrt.

Cena za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe patrí Zuzane Bydžovskej za rolu matky vo filme Jan Palach režiséra Roberta Sedláčka.

Cenu za najlepší filmový strih získal Maroš Šlapeta za film Válek, kategóriu najlepšie masky vyhrali Zuzana Paulini a Juraj Steiner za film Hovory s TGM.

V kategórii dokumentárny film získala sošku snímka Posledný autoportrét od režiséra Mareka Kuboša, najlepším animovaným filmom sa stal Mimi a Líza - Záhada vianočného svetla od Ivany Šebestovej a Kataríny Kerekesovej.

„Som šťastná, že tohtoročné odovzdávanie národných filmových cien Slnko v sieti máme úspešne za sebou a už teraz začíname plánovať jubilejný desiaty ročník.

Dnešný večer mal pre mňa zvláštnu príchuť, pretože som tu bola prvýkrát ako prezidentka SFTA. Opäť sa potvrdilo, že filmoví akademici majú výborný vkus a ocenili naozaj skvostné snímky,“ povedala Wanda Adamík Hrycová, prezidentka SFTA a producentka.

Národné filmové ceny Slnko v sieti sa odovzdávali najkvalitnejším filmom a tvorivým výkonom za rok 2018. Celkovo sa udeľovali v sedemnástich kategóriách.

Cenu Slnko v sieti za Výnimočný prínos slovenskej kinematografie si na ceremoniáli prevzal scenárista, dramatik, divadelný, televízny a filmový režisér Ondrej Šulaj. Divácku cenu získal dokumentárny film Niečo naviac od režisérov Pala Kadlečíka a Martina Šenca. Rozhodli o tom diváci na základe online hlasovania z celkového počtu 30 prihlásených filmov.

Na deviatom ročníku podujatia sa o niektoré z ocenení uchádzalo 14 filmov a Slnko v sieti získalo 9 z nich.

Článok využíva informácie z tlačových správ SFTA.