FILMbis.>>Na stole>>Prípad Kalmus

Jan Švankmajer a jeho priatelia

Plagáty výstavy budú priestory kina zdobiť až do konca februára budúceho roku (2019).

20. ročník Etnofilmu

V dňoch 20. až 23. novembra 2018 sa v Čadci uskutoční jubilejný, 20. ročník filmového festivalu.

Dokument Boli pri tom na Týždni slovenského filmu

V rámci podujatia Týždeň slovenského filmu sa dokument v bratislavskom kine Lumière bude premietať v stredu 11. apríla 2018.

Unavení Michalkovom

Tak som v sobotu večer strávil viac ako dve a pol hodiny pred televíznou obrazovkou, aby som si pozrel film Unavení slnkom 2: Odpor.

Boli pri tom

Bývalí riaditelia Slovenskej televízie v dokumentárnom filme

Dokument prináša originálny kolektívny portrét všetkých ponovembrových riaditeľov Slovenskej televízie a RTVS, divácky atraktívny pohľad na jednotlivé osobností.

Prípad Kalmus

Nový slovenský celovečerný dokument v kinách

Pri príchode do kinosály nemôžete nevstúpiť na rozprestretú ukrajinskú štátnu vlajku. Je súčasťou inštalácie, ktorá zaberá celú šírku chodby. A jej súčasťou je aj sám autor, výtvarník a aktivista Peter Kalmus (1953).

Leží nehybne horeznak na zástave, okrem hlavy má telo prikryté veľkým tmavým posterom, s kontrastným bielym nápisom: Free Sentsov.

Sme na slávnostnom uvedení dokumentu v bratislavskom Kine Lumière. Jeho ústredným protagonistom je výtvarný umelec, ktorého pri príchode do sály prekračujeme.

Petra Kalmusa verejnosť pozná predovšetkým vďaka viacerým protestným akciám, ktorými burcoval spoločenské vedomie svojich spoluobčanov, ľahostajných či benevolentných k ožívaniu reminiscencií na dve veľké totalitné epochy krajiny, fašizmus a komunizmus.

Názory ľudí na umelecké a protestné aktivity výtvarníka bývajú vyhrotené, médiá zvyknú označovať Kalmusa za kontroverzného. Celovečerný dokument Prípad Kalmus je príležitosťou nahliadnuť pod povrch obligátneho obrazu "rozporného" umelca.

Oleh Sencov je ukrajinský filmový režisér, ktorý verejne vyjadril svoj nesúhlas s anexiou Krymu Ruskou federáciou a zúčastnil sa na protestných demonštráciách. Ruská FSB ho zatkla a obvinila z terorizmu, vojenský súd Sencova odsúdil na dvadsať rokov väzenia. S obvinením, súdom ani s rozsudkom nesúhlasilo viacero ruských aj zahraničných organizácií. Nesúhlas vyjadrili aj niektorí známi svetoví filmoví režiséri - Wim Wenders, Pedro Almodóvar, Agnieszka Holland a daľší.

Slávnostná projekcia filmu

Pri príležitosti nasadenia celovečerného dokumentu Prípad Kalmus do kín, usporiadal jeho distribútor, Asociácia slovenských filmových klubov, na mikulášsky večer 6. decembra (2018) slávnostné premietanie titulu v bratislavskom Kine Lumière.

Okrem autora, scenáristu a režiséra Adama Hanuljaka sa predstavenia zúčastnila početná delegácia spolupracovníkov, ku ktorej sa napokon pripojil aj hlavný protagonista filmu Peter Kalmus.

Film bol po prvýkrát prezentovaný na 13. ročníku Medzinárodného filmového festivalu Cinematik v septembri tohto roku, kde zvíťazil v súťažnej sekcii slovenských dokumentárnych filmov Cinematik.doc.

Film Prípad Kalmus prináša mozaiku motívov zo života, tvorby a aktivít košického výtvarníka, performera a spoločenského aktivistu Petra Kalmusa.

Okrem sekvencií zo súkromného života a tvorivej činnosti umelca film prináša v značnom rozsahu autentické záznamy zo série protestných akcií, ktorými Kalmus spolu s ďalšími aktivistami vyjadrujú svoj nesúhlas s prejavmi verejnej adorácie predstaviteľov dvoch zločinných epoch: fašizmu a komunizmu.

Blatom či červenou farbou umelci pošpinia busty, sochy a pamätné tabule takým predstaviteľom totalitných zriadení ako sú Jozef Tiso, Ferdinad Ďurčanský, Vasiľ Biľak, či Ján Pješčak.

Činy výtvarníkov vyvolajú veľkú nevôľu rodákov v obciach, z ktorých totalitní prominenti pochádzajú a ktoré im napriek ich aktívnemu podiele na nehumánnych režimoch stavajú sochy a umiestňujú pamätné tabule.

Hádky, nadávky, aj fyzické inzultácie obyvateľov voči výtvarníkom však nie sú jedinými dôsledkami protestných akcií, majú aj svoju súdnu dohru. Peter Kalmus a Ľuboš Lorenz stoja pred Okresným súdom vo Svidníku, ktorý za hanobenie busty Vasiľa Biľaka v obci Krajná Bystrá požaduje nahradenie majetkovej ujmy vo výške 3500 eur.

Režisér pozýva do kina

Film so spolupracovníkmi nakrútil scenárista a režisér Adam Hanuljak, ktorý v minulosti realizoval viaceré časozberné dokumentárne projekty: komparatívnu sociologickú sondu do problematiky rodičovstva v štyroch krajinách Európy O mladých rodičoch 1 - 3 (2006, 2012, 2016), dokumentárny projekt o podobách partnerských vzťahov mladých rodín v súčasnej Európe 10 rokov lásky (2017), či dokumentárne roadmovie Divadla z Pasáže Chránené územie (2010).

Adam Hanuljak k téme svojho posledného filmu hovorí:

„Zaujíma ma nielen aktivizmus, ale aj vnútorná motivácia ľudí, ktorí sa rozhodnú vystúpiť z komfortnej zóny sociálnej siete, verejne prejaviť svoj názor, konfrontovať sa a znášať tlak na svoju osobu. Kalmus do tohto vstúpil a film sa snaží poodhaliť prečo. Snažili sme sa o plastický obraz človeka žijúceho v jednej krajine strednej Európy, a o zobrazenie kontextu, v ktorom sa nachádzame. Vnímame to aj ako odpoveď na plytkosť verejnej diskusie.“

Okrem objasnenia svojej tvorivej motivácie pridal režisér aj trefnú pozvánku na svoj film:

„Pozývam všetkých diskutérov, ktorí sa ku Kalmusovi vyjadrujú, na film do kina. Ak majú pocit, že je to strata času, nech si spočítajú, koľko strávili písaním príspevkov a na základe akých informácií. Nemusia sa báť oslavnej ódy, ale obrazu Slovenska, ako ho vidíme my - tvorcovia filmu. A možno ich to inšpiruje k ďalším príspevkom.“

Dokument v Kine Lumière uvedli tvorcovia osobne. Okrem režiséra, hlavného protagonistu a všetkých tvorivých spolupracovníkov boli prítomní aj producenti Tomáš Kaminský z Mandala Pictures a Peter Snadík z Dogdocs. Fim vznikol v koprodukcii s Rozhlasom a televíziou Slovenska.

 

Text využíva aj informácie tlačovej správy Asociácie slovenských filmových klubov.