FILMbis.>>Na stole>>Oscar pre Slovensko

Jan Švankmajer a jeho priatelia

Plagáty výstavy budú priestory kina zdobiť až do konca februára budúceho roku (2019).

20. ročník Etnofilmu

V dňoch 20. až 23. novembra 2018 sa v Čadci uskutoční jubilejný, 20. ročník filmového festivalu.

Dokument Boli pri tom na Týždni slovenského filmu

V rámci podujatia Týždeň slovenského filmu sa dokument v bratislavskom kine Lumière bude premietať v stredu 11. apríla 2018.

Unavení Michalkovom

Tak som v sobotu večer strávil viac ako dve a pol hodiny pred televíznou obrazovkou, aby som si pozrel film Unavení slnkom 2: Odpor.

Boli pri tom

Bývalí riaditelia Slovenskej televízie v dokumentárnom filme

Dokument prináša originálny kolektívny portrét všetkých ponovembrových riaditeľov Slovenskej televízie a RTVS, divácky atraktívny pohľad na jednotlivé osobností.

Oscar pre Slovensko

Digitálne reštaurovaný Obchod na korze

V utorok, 7. novembra 2017 sa v bratislavskom kine Lumiére konala premiéra digitálne reštaurovaného filmu Obchod na korze.

V novej obrazovej i zvukovej kvalite sa bude tento skvost československej kinematografie premietať v rámci najväčšej putovnej prehliadky filmov PROJEKT 100, ktorú organizuje Asociácia slovenských filmových klubov.

Podľa informácií ASFK trvala digitalizácia niekoľko mesiacov, čistiť sa muselo takmer 3 a pol kilometra filmového pásu, čo znamená viac ako 180 000 filmových políčok. O digitalizáciu obrazu sa postaral Národní filmový archiv a o vyčistenie zvuku Slovenský filmový ústav.

Premiéru reštaurovaného filmu v kine Lumiére osobne uviedla dcéra hlavného predstaviteľa, herečka Zuzana Kronerová. Priniesla so sebou aj zlatú sošku Oscara - pravda len jej sádrový odliatok. Ten v Los Angeles v roku 1966 dostali všetci zúčastnení protagonisti.

Podľa slov pani Zuzany sa originálna pozlátená soška stratila niekde v životných peripetiách Jána Kadára po okupácii.

Nuž a režisérova emigrácia bola dôvodom na to, aby normalizačná mašinéria vymazala Obchod na korze z povedomia a z našich filmových dejín. Film sa na dvadsať rokov ocitol v trezore, k divákom sa vrátil až po Novembri 1989.

Pani Kronerová na premiére pripomenula tiež, že sa ako dvanásťročná počas niekoľkých dní zúčastnila nakrúcania vo východoslovenskom Sabinove a dodnes v sebe uchováva silné spomienky z pobytu medzi hereckými a tvorivými osobnosťami.

Obchod na korze

Film v polovici šesťdesiatych rokov, v postupne sa uvoľňujúcich spoločensko-politických pomeroch, na pražskom Barrandove nakrútila skúsená režisérska dvojica Ján Kadár a Elmar Klos. Bolo to takpovediac v predvečer Československej novej vlny.

Tradične rozprávaný príbeh, nakrútený na motívy novely Ladislava Grosmana, priniesol mimoriadnu inscenačnú bravúru, veľký zmysel pre dramatickosť situácií a detailne prepracovanú psychológiu všetkých postáv. Hlavné úlohy v snímke majstrovsky stvárnili Jozef Kroner a poľská herečka Ida Kamińská.

Ako vôbec prvý československý film získal Obchod na korze cenu americkej Akadémie filmových umení a vied za najlepší cudzojazyčný film v roku 1966.

V príbehu stolára Tóna Brtka, ktorý s prispením svojho gardistického švagra arizuje úbohý galantérny obchod vdovy Lautmanovej, sa plasticky vykresľujú pomery, ako aj atmosféra "šťastnej epochy" vojnovej Slovenskej republiky. Vo výstižných situáciách filmu sa prejavujú charaktery jednotlivých postáv - "prostého, drobného" človeka zo slovenského malomesta, ako i príslušníkov miestnej spoločenskej a politicko-mocenskej elity.

Miestami až tragikomický príbeh nešťastného stolára, trpiaceho "pod papučou" v nerovnom manželstve, speje vo finále k nemilosrdnej dráme: na miestnom námestí, pod novým, velikášskym "babylónskym" pomíkom Slovenskému štátu, v jednu sobotu zhromažďujú všetkých miestnych Židov. Každý si so sebou môže vziať najviac 30 kilogramovú batožinu. Na stanici sú už pripravené vagóny transportu do neznáma. Začínajú sa deportácie...

Oscar pre Slovensko

Obchod na korze bol v polovici šesťdesiatych rokov nakrúcaný v produkcii pražského Barrandova a považujeme ho prirodzene za film československý.

Po rozdelení spoločného štátu v roku 1993 pripadli práva k filmu Českej republike, ale vzhľadom na zásadný slovenský vklad do podoby diela je to nepochybne aj film slovenský.

Veď si to len preberme: slovenský autor námetu a spoluator scenára (Ladislav Grosman), slovenská je téma, slovenské sú reálie, nakrúca sa v slovenských lokáciách (Sabinov), až na výnimky je slovenské aj herecké obsadenie, no a v neposlednom rade zo Slovenska pochádza aj režisér Kadár, aj so svojou zmiešanou maďarsko - československou identitou.

Takže môžeme pokojne povedať, že Oscar pre Obchod na korze znamená prestížne ocenenie Americkej akadémie (aj) pre Slovensko. Zatiaľ jediné.

Od československého filmového triumfu v Los Angeles medzitým uplynulo pol storočia.

Spomedzi aktuálnych slovenských snímok vyberá národného nominanta na Oscara v kategórii najlepších cudzojazyčných filmov aj v roku 2017 Slovenská filmová a televízna akadémia.

Jej členovia spomedzi 11 prihlásených filmov vybrali svojho kandidáta, ktorý sa bude uchádzať o priazeň amerických akademikov: divácky úspešnú drámu Čiara režiséra Petra Bebjaka a producentky Wandy Adamík Hrycovej.

Rozhodnutie o národnej nominácii pravda ešte veľa o šanci na konečný úspech neprezrádza, každý film musí najprv uspieť v site tzv. užšieho výberu, a zhruba z desiatky postupujúcich diel sa napokon rozhodne o štyroch či pätici medzinárodných filmových titulov, ktoré budú nominované a predstavené aj na oscarovom večeri. Veď uvidíme.

Zatiaľ sa tešíme aspoň zo slovenského Oscara za film Obchod na korze z roku 1965 režisérov Jána Kadára a Elmara Klosa. Ale predovšetkým, aj po polstoročí od nakrútenia, obdivujeme vysoké filmové majstrovstvo tvorcov a oceňujeme mimoriadne etické a estetické pôsobenie tohto výnimočného filmového diela.

Tomáš Hučko