FILMbis.>>Na stole>>Ideme do Čadce!>>Etnofilm Čadca 2018

Jan Švankmajer a jeho priatelia

Plagáty výstavy budú priestory kina zdobiť až do konca februára budúceho roku (2019).

20. ročník Etnofilmu

V dňoch 20. až 23. novembra 2018 sa v Čadci uskutoční jubilejný, 20. ročník filmového festivalu.

Dokument Boli pri tom na Týždni slovenského filmu

V rámci podujatia Týždeň slovenského filmu sa dokument v bratislavskom kine Lumière bude premietať v stredu 11. apríla 2018.

Unavení Michalkovom

Tak som v sobotu večer strávil viac ako dve a pol hodiny pred televíznou obrazovkou, aby som si pozrel film Unavení slnkom 2: Odpor.

Boli pri tom

Bývalí riaditelia Slovenskej televízie v dokumentárnom filme

Dokument prináša originálny kolektívny portrét všetkých ponovembrových riaditeľov Slovenskej televízie a RTVS, divácky atraktívny pohľad na jednotlivé osobností.

Etnofilm Čadca 2018

Jubilejný 20. ročník tradičného festivalu

V dňoch 20. až 23. novembra 2018 sa v Čadci konal jubilejný 20. ročník Medzinárodného filmového festivalu o etnológii, sociálnej a kultúrrnej antropológii.

Z prihlásených 173 filmov zo 47 krajín sveta výberová komisia festivalu vybrala do hlavnej súťaže 46 filmov z 27 krajín.

O oceneniach v súťaži rozhodovala odborná porota, zložená z medzinárodných odborníkov z oblasti etnológie a dokumentárneho filmu.

Ceny a ocenenia

Etnofilm je podujatím s pestrým programom, ktorého hlavnou súčasťou je však medzinárodná súťaž dokumentárnych filmov so zameraním na etnológiu, sociálnu a kultúrnu antropológiu.

O oceneniach rozhodovala medzinárodná odborná porota, ktorej predsedal slovensko - novozélandský režisér a producent Iľja Ruppeldt. Ďalšími členmi poroty boli Antala Zsuzsanna, televízna redaktorka a režisérka z Maďarska, Marie-Christine Hartig, vizuálna antropoligička z Rakúska, slovenský filmový a televízny režisér Peter Hudák a napokon etnograf a filmár Pavel Popelka zo susednej Českej republiky.

Do súťaže vybrané tituly súťažili o tieto hlavné ceny:

Zlatý turoň - Grand Prix, Strieborný turoň a Bronzový turoň.

Okrem toho udeľuje odborná porota tiež tieto ceny: cenu VIA EUROPA - za najlepší film o európskom kultúrnom dedičstve, za najlepší individuálny výkon slovenskému tvorcovi udeľuje Literárny fond Cenu Martina Slivku, za najlepší film, reflektujúci hodnoty regiónu udeľovali v Čadci Cenu riaditeľky festivalu. Primátor mesta Čadca udeľuje Cenu "Slováci vo svete", za najlepší film o živote Slovákov v zahraničí. Cenu "Etnológ za kamerou" udeľuje Národopisná spoločnosť Slovenska.

Kto vyhral turoňa

Zlatého turoňa - Grand Prix vyhral belgický dokument Boli Bana, ktorý nakrútil scenárista, kameraman a režisér Simon Coulibaly Gillard.

Hodinový film je empatickou observáciou života ľudí v africkej buši v Burkina Faso, ktorý autor divákom prináša prostredníctvom príbehov dvoch ústredných detských hrdinov.

Chlapec Ama a jeho druhovia trávia dni a noci s kravským stádom na pastviskách Boli Bana, pričom mladá Aissita v dedine podstupuje tradičné rituálne úkony, tvár skrášľujúce bolestivé zákroky, ktoré sú nevyhnutnými krokmi na ceste k dospelosti.

Strieborným turoňom ocenila porota český dokument Slovácka suita režiséra Jiřího Šindara, za originálne spracovanie a unikátne spojenie hudby s obrazom vo filme mapujúcom význam kultúry v regióne moravského Slovácka.

Bronzového turoňa získal rumunský film Život je chodník (Viata e o poteca), ktorý nakrútila Dite Dinesz. Dokument prináša pohľady na šťastie i útrapy ľudí, ktorí predstavujú poslednú generáciu obyvateľov, žijúcich v odľahlých horských končinách rumunských Karpát.

Cenu riaditeľky festivalu - za najlepší film reflektujúci hodnoty regiónu získal poľský film Marcina Sautera Žalanaš - pustý breh (Zalanasz - pusty brzeg), ktorý je pôsobivou dokumentárnou kontempláciou o živote ľudí na brehoch vysychajúceho Aralského jazera.

Cenu VIA EUROPA - za najlepší film o európskom kultúrnom dedičstve získal film Ó, môj Jahve (Ach, du groβer Jiddischer Gott), ktorý nakrútili nemecké filmárky Julia Baudier a Marian Kiss.

Celovečerný dokument je rodinnou kronikou troch generácií žien židovsko-maďarsko-nemeckej mišpachy - rodiny, v životných peripetiách ktorých sa odzrkadľujú zložité osudy strednej Európy v dvadsiatom storočí.

Ocenenia na záverečnom ceremoniáli si prevzali tiež viacerí slovenskí tvorcovia. Aj Adrián Mihálik, ktorý za svoj magisterský film na banskobystrickej Akadémii umení Majstrovstvo a kumšt získal Cenu Martina Slivku - za najlepší individuálny výkon slovenskému tvorcovi.

Matúš Chovanec, študent dokumentárnej tvorby na Akadémii umení, získal za svoj bakalársky film Tu som Slovákom Cenu Slováci vo svete - za najlepší film o živote Slovákov v zahraničí.

Porota ocenila tiež autorskú angažovanosť režiséra Mareka Ťapáka, ktorý v celovečernom dokumente Martin Ťapák portrétoval svojho otca, folkloristu a známeho filmového režiséra. Film získal Cenu Slovenského filmového ústavu.

Čestné uznanie pre režiséra z vojvodinskej televízie v Novom Sade (Srbsko) Jána Čániho za film Roduverný hrdina prevzala redaktorka filmu o národnom dejateľovi Jánovi Bulíkovi Anna Funtíková.

Cenu študentskej poroty získal bolívijsko-austrálsky dokument Právo na život (The Fight), pod ktorým je podpísané autorské duo Violeta Ayala a Daniel Fallshaw.

Pôsobivá reportáž prináša obraz o zápase boliviských občanov so zdravotným postihnutím, ktorí so životným nasadením bojujú s vládnou mocou o svoje elementárne právo na dôstojný život.

Cenu za najlepší český film prehliadky získala Anna Babjárová za dokument o rómskom fotografovi a jeho dedičstve a odkaze Andrej Pešta: O Fotki.