FILMbis.>>Na stole>>Aź přijde válka

Jan Švankmajer a jeho priatelia

Plagáty výstavy budú priestory kina zdobiť až do konca februára budúceho roku (2019).

20. ročník Etnofilmu

V dňoch 20. až 23. novembra 2018 sa v Čadci uskutoční jubilejný, 20. ročník filmového festivalu.

Dokument Boli pri tom na Týždni slovenského filmu

V rámci podujatia Týždeň slovenského filmu sa dokument v bratislavskom kine Lumière bude premietať v stredu 11. apríla 2018.

Unavení Michalkovom

Tak som v sobotu večer strávil viac ako dve a pol hodiny pred televíznou obrazovkou, aby som si pozrel film Unavení slnkom 2: Odpor.

Boli pri tom

Bývalí riaditelia Slovenskej televízie v dokumentárnom filme

Dokument prináša originálny kolektívny portrét všetkých ponovembrových riaditeľov Slovenskej televízie a RTVS, divácky atraktívny pohľad na jednotlivé osobností.

Až přijde válka

Pofestivalová premiéra dokumentu v Bratislave

Svetovú premiéru mal česko – chorvátsky dokument Jana Geberta Až přijde válka na Berlinale 2018 (v sekcii Panorama Dokumente), v marci súťažil na českom festivale Jeden svět v Prahe, v diváckej súťaži tam získal druhú priečku.

Na bratislavskom festivale Jeden svet získal v októbri film dokonca Hlavnú cenu súťažnej sekcie Slovensko a Česko za ľudské práva.

V polovici novembra (14.11.) bol v film za osobnej účasti režiséra slávnostne uvedený v Bratislave opäť, na premiére v Kine Lumiére pri príležitosti jeho distribúcie v slovenských kinách.

Film je časozbernou observáciou paramilitárneho spolku Slovenskí branci, ktorý založil a vedie čerstvý maturant Peter Švrček. Pripomeňme si hodnotiace slová verdiktu poroty slovenského festivalu Jeden svet Bratislava:

„Sila toho filmu tkvie v drobnostiach. Kombinácia dôsledných pozorovaní sa v žiadnom prípade nestáva manipulatívna. Film sa začína obrazom, akoby sa deti hrali na vojakov v lese. Je v tom akási nevinnosť a naivita. Až postupne sa zjavuje zlovestná povaha celej“ hry“. Téma nacionalizmu sa stáva zrejmou ako hlavná téma, ale v žiadnej chvíli režisér diváka neusmerňuje, čo si má myslieť. Toto dôsledné a pravdivé riešenie toho, čo vidíme na plátne, je veľkolepým úspechom tohto filmu”.

Pravda, nie všetky ohlasy filmu sú natoľko priaznivé, niektoré kritiky vyčítajú filmu jeho názorovú nejednoznačnosť, ktorá môže byť zneužitá aj na skrytú propagáciu kontroverznej činnosti organizácie.

Od polovice novembra je film Až přijde válka v slovenských kinách, divák má príležitosť film posúdiť sám.