Slovenský film v roku 2016
Zborník hodnotiacich príspevkov
V týždni od 3. do 9. apríla 2017 prebehol v bratislavskom kine Lumiére tretí ročník bilančného filmového podujatia - Týždeň slovenského filmu. Diváckej verejnosti priniesol na jednom mieste výber z domácich filmov, ktoré boli vyrobené v uplynulom roku. Filmy celovečerné hrané, dokumentárne i filmy animované.
Po skončení podujatia v Bratislave sa v priebehu apríla a mája sa filmy v rámci súvisiaceho podujatia Ozveny Týždňa slovenského filmu dostali k divákom v Banskej Bystrici, Kežmarku, Košiciach, Martine, Nitre, Partizánskom, Spišskej Novej Vsi, Trnave a Žiline.
Súčasťou bratislavského podujatia boli okrem hustého kinoprogramu (premietali sa tri desiatky celovečerných filmov a niekoľko krátkometrážnych snímok) aj rôzne sprievodné podujatia. Každý deň týždňa prebiehali aj odborné diskusie, v ktorých sa bilancovala minuloročná hraná, dokumentárna a animovaná tvorba. Samostatná diskusia bola venovaná filmovej vede a kritike.
Každú debatu uviedli dva referáty, mapujúce aktuálne dianie v tej - ktorej oblasti, stretnutia poskytli tiež dostatočný priestor na diskusiu prítomných.
V redakcii Jany Dudkovej a Kataríny Mišíkovej vyšiel ešte na sklonku minulého roka (2017) zborník referátov, ktoré na aprílovom podujatí odzneli. 140 stranovú publikáciu Slovenský film v roku 2016. Zborník hodnotiacich príspevkov z Týždňa slovenského filmu 2017 v spoločnom úsilí vydali Vysoká škola múzických umení v Bratislave, Slovenská filmová a televízna akadémia a Slovenský filmový ústav.
Úvodné slovo zborníka patrí filmovej historičke a kritičke Jelene Paštékovej, ktorá počas Týždňa jednotlivé diskusie moderovala. Vo svojom úvode Budovanie dôveryhodnej značky rekapitulovala genézu bilančného podujatia a vyjadrila mu svoju plnú podporu.
Profesor Václav Macek z Katedry audiovizuálnych štúdií sa venoval bilancii minuloročných celovečerných hraných filmov, v príspevku s príznačným názvom Hraný film v roku 2016. "Párovým" referátom o hranom filme je príspevok vedúceho Oddelenia vedy a výskumu v Slovenskom filmovom ústave Michala Michaloviča. V príspevku O čom hovorím(e), keď hovorím(e) o slovenskom hranom filme v roku 2016? sa zamýšľa o zložitosti kritérií národnej kinematografie v súvislosti s aktuálnou koprodukčnou realitou.
Aj dokumentárnemu filmu boli venované dva referáty, ktoré priniesli neraz rozdielne hodnotenia kvality jednotlivých filmov.
Najprv odznel príspevok samostatného vedeckého pracovníka v Ústave divadelnej a filmovej vedy SAV a pedagóga Martina Palúcha, predniesol referát pod názvom Štýlová, formálna a estetická rôznorodosť dokumentárnej tvorby v roku 2016. Pedagóg, filmový publicista a dokumentarista Tomáš Hučko predniesol referát Čo dokáže dokument? Slovenský dokumentárny film z roku 2016.
Filmová publicistka a organizátorka Eva Šošková referovala vo svojom príspevku Zamlčaný animovaný film a problém kvality, ktorý zo špecifického uhlu porovnania doplnil programový riaditeľ medzinárodného festivalu animácie Fest Anča a dramaturg festivalu digitálnych hier Game Days Maroš Brojo. Predniesol referát pod názvom Digitálne hry a štúdiá na Slovensku a pokusy o analógie v slovenskom animovanom filme.
Pedagogička Eva Filová predniesla príspevok o slovenskej filmovej kritike v dlhšej ako ročnej bilancii: Kritici a trofejčíci, o slovenskej filmovej vede 2014 - 2016, publicista Peter Ulman tému doplnil zaujímavým prehľadom o mediálnom ohlase domáceho filmového diania: Filmová reflexia v slovenských denníkoch, populárnych časopisoch, rozhlase, televízii a špecializovaných filmových portáloch v roku 2016.
Zborník recenzovali doc. PhDr. Martin Ciel, PhD. a Mgr. Martin Kaňuch.