Krakov 2015
Tradičný filmový festival stále v dobrej forme
V dňoch 31. mája až 7. júna sa konal už 55. ročník Krakovského filmového festivalu. Je to jedno z najstarších európskych filmových podujatí. Za dlhý čas svojej existencie prešlo mnohými zmenami, inováciami, aktuálne jeho súťažnú časť tvoria štyri sekcie: do súperenia hudobných dokumentov DocFilmMusic sa dostalo rovných desať celovečerných titulov, súťaž dokumentárnych filmov vyplnila dvadsiatka diel, pričom polovicu tvorili diela s minutážou do hodiny (nad 30 minút), druhú polovicu dokumenty celovečerné (viac ako hodinové).
Štyridsaťšesť titulov sa zišlo v súťaži krátkometrážnych filmov, z toho dokumentov (do 30 minút) bolo štrnásť, zvyšok tvorili krátke hrané filmy a animácie. Slovenskú kinematografiu v sekcii zastupoval animovaný film Nina, pod ktorý sa podpísalo autorské duo Ové Pictures, čiže Veronika Obertová a Michaela Čopíková.
Poľskú národnú súťaž vyplnilo celkom štyridsaťjeden titulov, vedľa krátkych hraných a animovaných filmov súťažilo tiež dvadsaťjeden dokumentov. Zhruba stodvadsať súťažných titulov (vybrané poľské filmy sa okrem národnej súťaže zúčastnili aj niektorej z medzinárodných sekcií) viacčlenná výberová komisia vyberala z okolo tritisíc päťsto zaslaných filmov!
Na jar roku 2013 je to teda už po pätnásty raz, čo sa k filmovým novinkám, ale tiež k titulom osobných či tematických retrospektív národných kinematografií višegrádskych krajín, do Cieszyna/Českého Těšína schádzajú nadšenci filmu predovšetkým z Poľska, Česka a Slovenska, no nepochybne aj z iných geografických končín. Zdá sa, že ich je každým rokom čoraz viac – a to je tým najpresvedčivejším dôkazom toho, že pôvodná idea prehliadky je dodnes živá. Myslím, že bez obáv z omylu možno v súvislosti s Kinom na hranici parafrázovať pôvodný Masarykov výrok, asi do takejto podoby: Kultúrne podujatia sa udržujú tými ideami, z ktorých vznikli.
Na festivale sa množstvo titulov premietalo aj v nesúťažných sekciách: tento rok čestné ocenenie Drak drakov (Smok Smoków ) obdržal estónsky autor animovaných filmov Priit Pärn, jeho osobité animované filmy so slušnými dávkami absurdnosti, čierneho humoru a tiež sexu priniesla retrospektíva laureáta.
Množstvo ďalších titulov rozmanitých druhov a žánrov sa počas siedmych dní podujatia premietalo v špeciálnych nesúťažných sekciách: päť celovečerných dokumentov z rôznych kútov Zeme (Švédsko, USA, Rusko, Izrael a Veľká Británia) priniesla sekcia Príbehy zo sveta.
Zvuky hudby, to sú celovečerné hudobné dokumenty, ale i hrané diela, ktoré sa zakaždým s veľkým úspechom premietajú v letnom kine Pod Wawelem. Tento rok projekciám prialo aj počasie, takže sa časom overeným snímkam Hair (Miloš Forman) The Doors (Oliver Stone), Stena (Alan Parker), Buena Vista Social Club (Wim Wenders), Super 8 Stories (Emir Kusturica), Bob Dylan: no Direction Home (Martin Scorsese) tešili davy filmových fanúšikov.
Sekcia Európskej filmovej akadémie Short Matters! priniesla výber krátkometrážnej tvorby nominovanej na Európsku filmovú cenu, v sekcii Laureáti festivalov sa premietla pätica dokumentov, ktoré získali ocenenia na príbuzných festivalových podujatiach (Varšavský filmový festival, Docaviv Izrael, FID Marseille, IDFA Amsterdam). Po celodennom programovom maratóne napokon vyspať sa nenechali sekcie Noc videoklipov a Noc študentských etúd. V sekcii V ohnisku bolo tentokrát zaostrené na Litvu, prierez súčasnou krátkometrážnou tvorbou prinieslo štrnásť vybraných dokumentov, krátkych hraných filmov a animácií.