Kino na granicy/Kino na hranici 2017
Dlhý jarný filmový víkend v Cieszyne/Českom Těšíne
19. ročník filmovej prehliadky Kino na granicy/na hranici sa koná od 28. apríla do 3. mája 2017 v Cieszyne a v Českom Těšíne.
V piatok 28. apríla 2017 sa aj v Cieszyne/Českom Těšíne hlási o slovo predovšetkým bláznivý apríl. Z jarnej scény už-už odchádzajúci mesiac, v týchto končinách nazývaný duben či kwiecień, nie je nič dlžný svojej bláznivej povesti.
Zo zatiahnutej časti vyšehradského neba sa na mesto i široké okolie celý deň leje enormné množstvo dažďa. Všade je prebytok vody, na poliach, na cestách, v pivniciach domov...
Útoky počasia sú vo všetkých troch susediacich krajinách vážne, neskôr sa ukáže, že v Česku, v Poľsku i na Slovensku majú žiaľ i svoje ľudské obete.
Nešťastie si vyberá daň bezhranične, napríklad v Liptovskom Hrádku nájdu vo vode nebohého poľského dobrodruha, ktorý vypadol z posádky trúfalcov, raftujúcich na rozbúrených vodách Váhu...
Aj pozdĺž hraničnej, poľsko-českej čiary, pomedzi Cieszynom a Českým Těšínom sa v piatok večer hrozivo valia kvantá hnedej, rozbúrenej rieky Olzy, v nevídanej mohutnosti a s nezvyklou rýchlosťou sa ženie svojim takmer po okraj zaplneným korytom.
Ale hrozba našťastie netrvá dlho - už podvečer je dôvod k optimizmu, kulmináciu brehy rieky ustáli a meteorologické predpovede sú priaznivé.
S pokojným vedomím možno teda popri brehu rozbúrených živlov zamieriť do cieszynského Divadla Adama Mickiewicza, kde sa večer o siedmej slávnostne otvára už 19. ročník filmovej prehliadky Kino na granicy/Kino na hranici.
19. ročník prehliadky
Zo scény cieszynského divadla na otvorení privítali návštevníkov najprv riaditeľky prehliadky Jolanta Dygoś a Petra Slováček Rypienová, aby v zápätí do svetiel rámp pozvali celú festivalovú "ekipu", tím ľudí z oboch strán hranice, ktorí sa pričinili o to, že sa v meste na Olze môže po roku opäť odohrávať sviatok filmu českého, poľského, ale i sloveského.
Hoci sa v bonusovej sekcii Maďarský element tento rok premieta jediný maďarský film: Moja matka a ďalší cvoci v rodine režisérky Ibolye Fekete (Anyám és más futóbolondok a családból, 2015), filmov nových aj starších z Poľska, Česka i Slovenska je v programe šiestich dní neúrekom, reflektujúc aktuálne producentské tendencie, ktoré svoj potenciál budujú vlastne na bohatých tradíciách jednotlivých národných kinematografií. Jednoducho, v Cieszyne sa po roku opäť podáva tradičná, pestrá nádielka kina vyšehradského.
Programoví riaditelia, Martin Novosad a Łukasz Maciejewski v rámci otvorenia prehliadky na pódiu privítali poľského koproducenta, poľského autora hudby (Bartosz Chajdecki) a napokon aj poľského režiséra koprodukčného rakúsko-švajčiarsko-poľského filmu Zvieratá (Tiere), Grega Zglińského. Mysteriózny príbeh o vyhoretom vzťahu zrelej dvojice, spisovateľky a kulinárskeho experta, ktorí v prostredí švajčiarskych Álp podnikajú pokus o reštart svojich citových väzieb, bol otváracím filmom prehliadky.
Pestrý program Kina na granicy/Kina na hranici
Organizátori prehliadky pripravili divákom opäť bohatý program filmov, z ktorých vybrať si je niekedy naozaj ťažké. Tituly sa premietajú paralelne v štyroch kinách na oboch stranách hranice a napriek vrtochom počasia sa konajú aj niektoré naplánované plenérové projekcie na nádvorí Zámku, pod Piastovskou vežou.
Hádam najväčším ťahúňom v Tešíne sú už tradične sekcie, predstavujúce nové české a poľské filmy, prípadne filmy slovenské. Niektoré majú v meste na Olze dokonca svoju premiéru, mnohé z premietaných nových titulov zas boli čerstvo ocenené na niektorých významných medzinárodných filmových festivaloch.
Napríklad film Agnieszki Holland Cez kosti mŕtvych bol začiatkom roka uvedený na berlínskom filmovom festivale, kde získal Strieborného medveďa - Cenu Alfreda Bauera, cenu za najlepší scenár v Berlíne získal film Tomasza Wasilewského Spojené štáty lásky a Krištáľového medveďa na MFF v Berlíle 2017 získal britský film Butterfly Kisses, v Poľsku vyrastajúceho britského režiséra Rafaela Kapelińského.
Tešínsky program, to sú však aj vždy zaujímavo zostavené retrospektívy, tento rok ich je dokonca šesť. Cyklus filmov predstavuje v retrospektíve poľskú herečku Karolinu Gruszka, v ďalšej retrospektíve uvidíme diela českosloveského "novovlnového" režiséra Antonína Mášu. Filmové herecké role slovenského umelca Milana Lasicu pripomínajú vybrané československé tituly z niekoľkých desaťročí, retrospektíva je venovaná aj veľkej postave súčasného českého filmového herectva Karlovi Rodenovi, a v neposlednom rade séria vybraných titulov pripomína tvorivý prínos poľského scénografa Allana Starského.
Zaujímavé školské filmy - dnes etablovaných tvorcov - sú súčasťou retrospektívnej sekcie Filmovej a televiznej fakulty Akadémie múzických umení v Prahe (FAMU). Možno tu po rokoch vidieť napríklad študentský film Agnieszki Holland (Hřích boha, 1969), školskú etudu Bohdana Slámu (Akáty bíle, 1997), ale tiež školský film Vlastimila Venclíka Nezvaný host z roku 1969, kvôli ktorému musel autor opustiť školu a ďalších dvadsať rokov bol Venclík mimo filmového diania.
Súčasťou pestrého programu prehliadky sú aj zaujímavé programové - tematické cykly: Rebelovia a chuligáni, Emigranti a imigranti a Kostýmoví a módní návrhári.
Okrem premietania filmov je Cieszyn/Český Těšín počas šestich dní na prelome apríla a mája tiež dejiskom mnohých sprievodných kultúrnych či konferenčných podujatí: atmosféru filmového sviatku vhodne dopĺňajú koncerty viacerých populárnych hudobných skupín, na fórach a stretnutiach sa zas podnetne diskutuje k rôznym aspektom súčasnej kinematografie.