Jeden svet 2017
18. Medzinárodný festival dokumentárnych filmov
Vo štvrtok 12. októbra 2017 sa vo veľkej sále bratislavského Kina Lumiére konalo slávnostné otvorenie 18. ročníka medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet.
"Hľadá sa dôvera", to je ústredné motto tohtoročného podujatia. Organizátori v súlade so zvolenou témou vybrali viac než 60 medzinárodných dokumentárnych titulov, a "ľudskoprávne", spoločensko-politické či environmentálne angažované tituly zaradili do deviatich tematických sekcií.
“Tematicky festival, tak ako každý rok, reaguje na aktuálne dianie,” hovorí Nora Beňáková, riaditeľka festivalu. Tentokrát podujatie reaguje na nedôveru, ktorá je čoraz rozšírenejšia aj v našej spoločnosti. “Podľa viacerých výskumov nám vládne nedôvera. A to až tak, že sa v nej štatisticky ocitáme na samom chvoste Európy,” vysvetlila Beňáková voľbu ústrednej témy.
Slávnostné otvorenie podujatia moderoval spisovateľ Michal Hvorecký, ktorý medzi hosťami v sále privítal aj protagonistov z aktuálneho spotu festivalu. Z pódia sa divákom prihovorila jedna z jeho tvárí, na Slovensku už sedem rokov žijúca mladá iránska študentka a stand up komička Nastaran Motlagh známa ako Nasi,
Aktuálny spot festivalu Jeden svet 2017. Ústredné motto: Hľadá sa dôvera.
Súčasťou prvého festivalového dňa je už tradične aj udeľovanie Ceny Človeka v ohrození. Cenu, ktorú odovzdal riaditeľ neziskovej organizácie Človek v ohrození Braňo Tichý, získala trojica laureátov - organizácia Via Iuris, študentská iniciatíva SomZa.to a advokát Peter Kubina.
“Udeliť toto ocenenie sme sa vybraným rozhodli za ich odbornú, kampaňovú a aktivistickú prácu, ktorou prispeli k zrušeniu tzv. Mečiarových amnestií a napomohli tak znovubudovať dôveru v právny štát na Slovensku,” vysvetľuje jeden z dôvodov udelenia ceny Braňo Tichý.
Lepšie je mlčať?
V rámci otvorenia sa potom premietol britsko - maďarský celovečerný dokument Lepšie je mlčať (Keep Quiet, réžia Sam Blair a Joseph Martin, 2016).
Film predstavil bizarnú metamorfózu Csanáda Szegediho, maďarského antisemitu z ultranacionalistickej strany Jobbik. Človek, ktorý celý život nenávidel Židov, sa v istej chvíli od svojej babičky dozvedel, že je jedným z nich. Europoslanec a vedúca osobnosť v strane odrazu radikálne prehodnocuje svoj život, skúma svoje korene, dokonca sa usiluje o začlenenie do ortodoxnej židovskej komunity. Pokúša sa získať si dôveru svojich včerajších úhlavných nepriateľov.
Film sleduje etapy premeny mladého muža, pričom je jasné, že jeho ďalšia životná cesta nebude vôbec jednoduchá a stratená dôvera sa získava veľmi ťažko.
Slovenský dokument
Súťažná sekcia s názvom Slovenský dokument priniesla päť novších slovenských dokumentov o témach, ktoré rezonujú našou spoločnosťou.
Dokument Diera v hlave režiséra Róberta Kirchhoffa divákom priblíži menej známe osudy Rómov, ich tragédiu počas druhej svetovej vojny.
Film Anny Gruskovej Profesionálna cudzinka sprostredkuje príbeh Ireny Brežnej, spisovateľky, emigrantky zo socialistického Československa, ktorá žije desaťročia vo Švajčiarsku, no nestratila ani anagažovaný kontakt so svojou pôvodnou domovinou.
Dokumentárna snímka Hotel Úsvit režisérky Márie Rumanovej prostredníctvom osudov štyroch protagonistov ukazuje ťažký život v Čiernej nad Tisou, v kedysi “Zlatej bráne socializmu”, dnes v zabudnutom kúte našej mladej samostatnej republiky.
Časozberný dokument 10 rokov lásky sleduje metamorfózy lásky a rodinného života niekoľkých európskych rodín. Zaľúbené začiatky sa menia na perné obdobie starostlivosti o deti a eskalujú do rozličných citových a partnerských zmien.
Český Alláh režisérky Zuzany Piussy s tradičnou autorskou vervou mapuje atmosféru strachu v českej spoločnosti, ktorej "hrozí" invázia islamských cudzincov. V Čechách imigrantov z aktuálnej masívnej vlny utečencov takmer niet, no ako huby po daždi vznikajú rozmanité angažované strany a zoskupenia na ochranu tradičných hodnôt, ako aj altruistické skupinky pripravené pomáhať prišelcom. Neortodoxný autorský postoj odhalí neraz prekvapivé spoločenské i osobné peripetie niektorých protagonistov.
Premietaj aj Ty
Zaujímavou súčasťou festivalu Jeden svet je opakovane aj projekt Premietajte s nami počas festivalu. Školám a pridruženým inštitúciám, neziskovým organizáciám či neformálnym skupinám dobrovoľníkov umožňujú vyskúšať si, ako sa taký festival organizuje a dovolí premietať počas bratislavského festivalu filmy z Jedného sveta.
A zaujímavou príležitosťou je aj projekt Premietaj aj Ty počas celého roka, ktorého cieľom je to, aby čo najviac ľudí malo možnosť zhliadnuť vybrané dokumentárne filmy o zaujímavých témach z archívu medzinárodného filmového festivalu Jeden svet. Organizátori ponúkajú dokumentárne filmy, ktoré si záujemcovia môžu zadarmo objednať prostredníctvom prihlasovacieho formulára a premietať ich u seba doma, v škole, v práci a podobne.
No festival prebieha samozrejme predovšetkým v kinách - tento rok ponúka program na šiestich miestach – v kinách Lumiére a Mladosť, na Filmovej a televíznej fakulte VŠM, v KC Dunaj, Univerzitnej knižnici a Dome Quo Vadis.
V hlavnom meste podujatie potrvá až do utorka 17.10.2017, v Košiciach do nedele (15.10.2017).
Tomáš Hučko
V texte boli využité informácie tlačových správ 18. Medzinárodného.filmového festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet.