FILMbis.>>Na stole>>Spomínam na Cieszyn...

Jan Švankmajer a jeho priatelia

Plagáty výstavy budú priestory kina zdobiť až do konca februára budúceho roku (2019).

20. ročník Etnofilmu

V dňoch 20. až 23. novembra 2018 sa v Čadci uskutoční jubilejný, 20. ročník filmového festivalu.

Dokument Boli pri tom na Týždni slovenského filmu

V rámci podujatia Týždeň slovenského filmu sa dokument v bratislavskom kine Lumière bude premietať v stredu 11. apríla 2018.

Unavení Michalkovom

Tak som v sobotu večer strávil viac ako dve a pol hodiny pred televíznou obrazovkou, aby som si pozrel film Unavení slnkom 2: Odpor.

Boli pri tom

Bývalí riaditelia Slovenskej televízie v dokumentárnom filme

Dokument prináša originálny kolektívny portrét všetkých ponovembrových riaditeľov Slovenskej televízie a RTVS, divácky atraktívny pohľad na jednotlivé osobností.

Spomínam na Cieszyn...

Kino na granicy/Kino na hranici 2020 bude (neskôr)!

"Spomínam na Paríž, v útrapách z intelektu..." spieva Jaro Filip v pesničke s textom Milana Lasicu. Song je z legendárnej platne Bolo nás jedenásť, ktorú hudobné vydavateľstvo Opus vydalo v roku 1981.

Hudba s textom piesne aj po rokoch spítomňujú príznačný dobový "intelektuálsky" splín, lebo v časoch zrodu titulu sa z obyvateľov socialistického Československa do európskej metropole dostal len málokto. Ale to isté sa vlastne týkalo aj prvej dediny za západnou hranicou tábora socializmu...

Železná opona bola až na výnimky desaťročia nepriepustná, takže Paríž či ktorékoľvek iné západné miesto či mesto väčšine ľudí sprostredkovali len prípadné spomienky na dávnu (predvojnovú) minulosť, ale najčastejšie iba farbisté predstavy občanov.

Ilúzia metropole na Seine mohla byť v tých dobách živená napríklad aj obrazmi, motívami a postavami, ktoré priniesli niektoré "neškodné" francúzske filmy, ktoré v tých časoch občas hrali kiná či vysielala televízia. Napríklad s Belmondom, Gabinom či Delonom, ale aj s inými populárnymi hereckými predstaviteľmi:

"...spomínam na Paríž čo asi robí Marais, spomínam na Paríž, v kaviarni sedí Funés, spomínam na Paríž na place Pigalle ma unes..."

A hoci Filip v songu ešte zaspieva:

"...spomínam na Paríž a nikdá som tam nebou", pred tridsiatimi rokmi sa všetko náhle zmenilo, kto chcel, mohol po Novembri zažiť trebárs aj ráno v Moulin Rouge, či pozorovať, ako sa pení zvodná Seina.

Až do polovice marca (2020). Vtedy sa opäť na našich schengenských hraniciach spustila opona. Lebo pandémia...

Nedostupný je teraz pre nás opäť nielen Paríž, ale aj Wolfsthal hneď za humnami hlavného mesta. A samozrejme aj Cieszyn, na hranici česko-poľskej, kam ani zo Slovenska nie je (alebo nebolo...) ďaleko.

Spomínam na Cieszyn

Je prelom apríla a mája 2020 - pred rokom o tomto čase už na plné obrátky bežala nesúťažná filmová prehliadka Kino na granicy/Kino na hranici, ktorá sa koná tradične okolo prvého májového víkendu v oboch častiach mesta na rieke Olši/Olze. Teda v poľskom Cieszyne a v českom Českém Těšíne. Tento rok sa tam priaznivci (predovšetkým) poľského a českého kina mali stretnúť v pôvodnom termíne od 1. do 6. mája. Lenže pandémia...

A tak všetci, čo sme sa pred rokom (a po minulé roky) stretávali v kinosálách, uliciach, reštauráciách a kaviarňach oboch častí mesta, sedíme teraz doma. Z nejfrekventovanejšieho okna do sveta - z monitora počítača sa dozvedáme, že Kino na hranici tento rok bude, ale neskôr. 21. až 26. augusta 2020. To je s ohľadom na vyše dvadsaťročnú tradíciu prehliadky netradičný termín, vrchol prázdnin, okrem toho v povedomí Čechov a Slovákov je 21. august ešte stále (aj keď čoraz slabšie...) spojený aj s výročím invázie vojsk Varšavskej zmluvy do krajiny v auguste 1968.

Pravdaže, žiadne dôsledky pre populárne kultúrne podujatie z neslávneho výročia absolútne nevyplývajú, takže prečo nie od 21. augusta? Pokojne. A netradičné bude toto leto tak či onak - zrejme bez väčších cestovateľských presunov k morským pobrežiam či iným prázdninovým destináciám. Tak prečo by v nových podmienkach nemohol modifikovaný prázdninový režim vypĺňať aj obľúbený tešínsky festival? Samozrejme pri patričnej hygienickej obozretnosti, na ktorú organizátori už dnes nepochybne pamätajú. Pravdaže, v Cieszyne počítajú iste aj s tým, že všetko môže byť aj v auguste ešte inak, ale zatiaľ verme, že sa podujatie v stanovenom nahradnom termíne podarí zrealizovať!

Nuž a chvíle, ktoré teraz nemôžeme stráviť sledovaním nových českých a poľských filmov v těšínskych/cieszynskych kinách, ale aj chvíle, ktoré by sme si užívali pri vybraných tituloch mnohých retrospektív či na rôznych tematických diskusiách, ako aj na ďalších sprievodných kultúrnych podujatiach (vystúpenia hudobných telies, výstavy, vernisáže, prezentácie nových kníh...), všetky tieto chvíle sú teraz dobré nielen na "tešínský splín", ale aj na podnetnú bilanciu. Na sumarizáciu toho, čo naposledy prinieslo Kino na hranici, ako aj na vízie, čo prinesie v budúcnosti. V auguste a možno aj neskôr v budúcnosti.

Spomeňme si teda teraz najprv spoločne na ostatný ročník podujatia, na jeho 21. edíciu. Konala sa 27. apríla až 3. mája 2019.