FILMbis.>>Festival>>Kino na granicy/Kino na hranici 2018>>Nové filmy v Kine na hranici

Jan Švankmajer a jeho priatelia

Plagáty výstavy budú priestory kina zdobiť až do konca februára budúceho roku (2019).

20. ročník Etnofilmu

V dňoch 20. až 23. novembra 2018 sa v Čadci uskutoční jubilejný, 20. ročník filmového festivalu.

Dokument Boli pri tom na Týždni slovenského filmu

V rámci podujatia Týždeň slovenského filmu sa dokument v bratislavskom kine Lumière bude premietať v stredu 11. apríla 2018.

Unavení Michalkovom

Tak som v sobotu večer strávil viac ako dve a pol hodiny pred televíznou obrazovkou, aby som si pozrel film Unavení slnkom 2: Odpor.

Boli pri tom

Bývalí riaditelia Slovenskej televízie v dokumentárnom filme

Dokument prináša originálny kolektívny portrét všetkých ponovembrových riaditeľov Slovenskej televízie a RTVS, divácky atraktívny pohľad na jednotlivé osobností.

Nové filmy v Kine na hranici

Nové poľské, české a slovenské filmy na jubilejnej prehliadke

Do kina chodíme na filmy, a tak aj v Kine na hranici sú najdôležiteším prvkom samozrejme filmové tituly. Vraj ich bolo v programe prehliadky viac než sto! V pestrej skladbe rozmanitých druhov a žánrov. Preto sú filmy v programe usporiadané do jednotlivých sekcií.

K divácky najpríťažlivejším sekciám prehliadky asi patria Nové české filmy, Nové poľské filmy a Nové slovenské filmy.

Treba si pritom uvedomiť, že keď sa v Tešíne povie nové filmy, nejde o horúce tiulové novinky, svetové premiéry diel sa samozrejme odohrávajú inde.

Ale o preteky s časom či o prestíž za každú cenu tu naozaj nejde, nad Olzou sa premietajú nové tituly celej sezóny a ich reprezentatívny výber ponúka naopak zaujímavú príležitosť porovnávať tendencie národných kinematografií v širšom priereze, akoby to mohlo byť v prípade honby za horúcimi novinkami.

Nové české filmy

K divácky najpríťažlivejším sekciám prehliadky asi patria Nové české filmy, Nové poľské filmy a Nové slovenské filmy.

Keďže som sa tento rok sústredil skôr na sledovanie nových poľských filmov (a venujem im samostatný článok), prinášam správu o českej titulovej ponuke na festivale iba telegraficky.

Z českých filmových noviniek sa těšínskemu publiku predstavil najnovší film Jana Svěráka, viacnásobný laureát Českého leva Po strništi bos, ktorý na plátno priniesol protektorátne osudy hrdinov dobre známych z Obecní školy.

Film režisérky Marty Novákovej 8 hlav šílenství s Anetou Langerovou v hlavnej úlohe je výtvarne štylizovaným portrétom ruskej poetky Anny Barkovovej, ktorá v gulagu strávila dvadsať rokov svojho života.

Známy divadelný režisér a filmový herec Miroslav Krobot si trúfol na réžiu celovečerného filmu a nakrútil Kvarteto. A v Cieszyne sa predstavil tiež víťaz z Karlových Varov, film Václava Kadrnku Křižáček.

Viac než dvojhodinový film z produkcie spoločnosti Netflix Milada režiséra Davida Mrnku zaznamenáva 13 rokov zo života Milady Horákovej, obete komunistickej mocenskej mašinérie po "víťaznom februári".

Hmyz je podľa vlastného vyjadrenia režiséra Jana Švankmajera jeho posledným filmom, debutujúca Sofie Šustková predstavila svoj celovečerný filmový debut Do větru, v ktorom na príbehu trojice mladých ľudí, plaviacich sa na jachte popri gréckych ostrovoch skúma hodnotový svet súčasnej generácie.

Pestrú paletu českých hraných filmov dopĺňa tiež letné paradokumentárne road movie Petra Václava o ceste rómskeho outsidera do Cannes Skokan, či romantický thriller Hastrman režírujúceho herca a speváka Ondřeja Havelku, alebo nostalgické roadmovie Tátova Volha Jiřího Vejdělka.

České celovečerné dokumenty v Těšíne reprezentovali Svět podle Daliborka Víta Klusáka, biografický dokument o opernej dive Červená Olgy Sommerovej, Až pŕijde válka Jana Geberta. Výstižný dokument o strete kultúr Západu a Východu priniesol film Švéd v žigulíku Petra Horkého, Universum Brdečka Miroslava Janeka pripomína veľkú osobnosť československej kultúry, zviazanej o.i. aj s našim filmom.

Nové slovenské filmy

Vzmáhajúca sa slovenská kinematografia priniesla v uplynulej sezóne dostatok zaujímavých celovečerných titulov, ktoré tento rok zaplnili samostanú sekciu v programe Kina na hranici.

V Tešíne sa premietali tieto u nás dobre známe tituly uplynulého roka:

Čiara (rež. Peter Bebjak), koprodukčný nemecko-slovenský titul Freiheit (rež. Jan Speckenbach), Nina (rež. Juraj Lehotský), Únos (rež. Mariana Čengel - Solčanská) a dokument Terezy Nvotovej Mečiar.

Z tohtoročných titulov to bol film Laca Halamu Dubček, Šulíkov Tlmočník, ktorý otváral prehliiadku a napokon stredometrážny dokument Michaela Kaboša Pochoduj alebo zomri.

Ruský a maďarský akcent

Rusko - francúzsko - nemecko - belgický koprodukčný titul Nemilovaní režiséra Andreja Zvjaginceva, dráma o vyprázdnení partnerského vzťahu, ktorý okrem viacerých iných ocenení získal v minulom roku aj Zlatú palmu z Cannes, je jediným príspevkom sekcie Ruský akcent na prehliadke.

V sekcii Maďarský akcent sme mali možnosť vidieť dva filmy. Zlatým medveďom ovenčený film Ildikó Enyedi O tele a duši, love story dvojice outsiderov, odohrávajúcej sa v kontraste surového prostredia bitúnku a surrealistických snových stretnutí dvojice v podobe jelenieho páriku v hlbokom a čistom lese.

Druhým maďarským titulom je posledné dielo legendárnej Márty Mészaros Polárna žiara.

Tajomná rodinná dráma, ktorá sa odohrala na pozadí krutých dejinných udalostí na konci druhej svetovej vojny a zanechala hlboké traumy na súčasných životoch aktérov, bola okrem iného vďačnou príležitosťou pre pôsobivú rolu hereckej legendy Mari Törőcsik.

Samozrejme i pre jej mladšiu menovkyňu Francisku Törőcsik, ktorá vo filme zahrala jej alter ego - hrdinku v mladých letách.